Jan Stanovský: Vrátil jsem se pomáhat

Řepiště v zimě získaly několik posil. Jednou z nich se stal i zkušený útočník Jan Stanovský, který se do klubu vrátil po půl roce.

Jan Stanovský přišel do Řepišť poprvé v zimě roku 2020. Za náš tým hrál až do loňského léta, pak ale změnil dres a odešel do Dolní Lhoty. "Je to můj mateřský tým. Šel jsem pomoct bráchovi, který to tam převzal. Jenže jsem si zranil kotník a odehrál jsem jeden zápas," ohlédl se zpátky. V zimě se mu ozval Pavol Bugáň, se kterým se Stanovský se potkal už na Slovensku, když hrával za Strážu. "Zpátky mě lákala i skvělá parta, která v Řepišti funguje. Jsem rád, že jsem zase tady," svěřil se.Zdravotní problémy už Stanovského netrápí, v současné době je fit a trénuje naplno. Jednačtyřicetiletý fotbalista, který dříve hrával taky za Hradec nad Moravicí, Vítkovice nebo Heřmanice, zároveň předává své zkušenosti mladším spoluhráčům. "Jsou tady mladí a talentovaní kluci. Myslím, že náš tým je silný a dobře namixovaný," prohlásil. Na place má stále co nabídnout, svou roli už ale vidí trochu jinde. "Jsme domluveni, že do hry budu chodit z lavičky náhradníků. Přeci jen, je mi 41 let a kondičně už na tom nejsem jako dřív. Na druhou stranu, je to pěkná soutěž a já kdykoliv rád nastoupím," prozradil Jan Stanovský, který, stejně jako jeho spoluhráči, věří, že s týmem vybojuje postup z krajského přeboru do divize. "Uděláme pro to všechno. Jiný cíl ani nemáme. Věřím, že se nám postoupit povede," dodal. Úvodní zápas jara Řepiště sehrají v sobotu v Orlové. 


V Řepištích jsem se hodně posunul, řekl Adam Kuboš

Osmnáctiletý Adam Kuboš je odchovancem Frýdku-Místku. Od podzimu je ale v Řepištích, kde se mu daří rozvíjet svůj talent.


V Řepištích působí několik zkušených hráčů, vedle nichž "rostou" talentovaní mladíci. Jedním z nich je právě Kuboš, který s fotbalem začínal v pěti letech v nedalekém Frýdku-Místku. "V Řepištích jsem moc spokojený. Od zkušených hráčů dostávám spoustu rad, které mě posouvají dál. Za tu dobu, co jsem tady, jsem se hodně posunul," přiznal.

Kubošovi se v Řepištích daří a během podzimu dostával hodně prostoru. "Myslím, že se mi podzim docela povedl," usmál se nadaný fotbalista, který nastupuje ve středu zálohy. Tedy na místě, na kterém působí i hrající kouč Pavel Zavadil. "Dává mi cenné rady. Na trénincích i zápasech. Jsem za to moc rád," řekl.

Vyšší tuzemské soutěže se už rozběhly, na start krajského přeboru je ale třeba si ještě pár dnů počkat. "Zima je náročná. Ale taky si myslím, že hodně prospěšná. Určitě nám dá hodně," věří Kuboš. "Každopádně už se těším, až nám začne soutěžní jaro. Doufám, že se nám bude i nadále dařit a povede se nám postoupit," dodal.

V dosud posledním přípravném zápase Řepiště prohrálo 1:2 na půdě karvinského B týmu. "Nehráli jsme nejlépe, bylo to náročné. Ale myslím, že jsme na ně měli," vrátil se k minulému utkání. V tom dalším Zavadilův tým čeká v generálce divizní Havířov.

Adam Kuboš stále ještě studuje na průmyslové škole ve Frýdku-Místku. Jakým směrem se jednou vydá, to ještě v tuto chvíli neví, fotbalovou kariéru má ovšem rozjetou slušně. "Fotbal však hraju pro zábavu. Tomu, co bude dál, nechávám volný průběh," uzavřel.

Příprava běží podle plánu, Vengřinek nám hodně pomůže, pochvaluje si Zavadil

Ostrý start jarní části sezony krajského přeboru se blíží. Řepiště před sebou má dva poslední přátelské zápasy, ve kterých narazí na B tým Karviné a Havířov. Kouč Pavel Zavadil je s dosavadním průběhem přípravy spokojen. 

První přátelský zápas Řepiště sehrálo 18. ledna proti Petřvaldu, který porazilo 4:3. Když se pak mužstva v zimě utkala znovu, náš tým zvítězil vysoko 17:1. "Příprava probíhá přesně podle plánu, který jsme si dali. Kluci vypadají velmi dobře. S tím, jak na sobě pracují a jak se snaží, jsem spokojený. K přípravě přistoupili zodpovědně," chválí své svěřence hrající trenér Pavel Zavadil. "Herně to na začátku trochu drhlo, ale vyjasnili jsme si pár věcí a stále se to zlepšuje. Jdeme do finiše, čekají nás poslední dva týdny, během kterých se chceme co nejlépe připravit na první jarní kolo," dodává Zavadil. Hráči Řepiště chodí v průběhu týdne do školy nebo do práce, tréninková docházka je ale velmi dobrá. "Když má někdo problém, vždy se omluví dopředu. Čím víc se navíc blíží soutěž, tím je to lepší," těší Zavadila. Řepiště během zimy trénuje na Bazalech, kde se hráči schází vždy v úterky a čtvrtky. Doteď měli dva tréninky týdně, k tomu vždy i dva zápasy. Zavadilův tým si vyšlápl například na Bohumín nebo Krnov, naopak nestačil na Vítkovice či Hlubinu. "V přípravě jsme ukázali, že můžeme hrát i s týmy z vyšších soutěží. Je to důkaz toho, že hráči pracují dobře a chápou, co po nich chceme," těší Zavadila. Už tak kvalitní kádr navíc během zimy ještě zesílil. "Kluci, kteří k nám přišli, splňují to, co jsme po nich chtěli. Uvidíme, jestli před startem sezony ještě někoho získáme, každopádně kádr máme dost široký a kvalitní na to, abychom byli úspěšní," chválí si Zavadil. Jednou ze zimních posil Řepiště se stal obránce Tomáš Vengřinek, který má na kontě i několik ligových startů za Baník Ostrava. "Je skvěle nastavený. Od začátku prokazuje, že fotbal umí a že ho velmi dobře vnímá. Jsem přesvědčený, že nám hodně pomůže. Navíc je použitelný na více postech," říká na hráčovu adresu Zavadil, jehož tým vstoupí do jarních bojů krajského přeboru v sobotu 18. března v Orlové. 

Dvacetiletý ofenzivně laděný záložník či útočník Dušan Zaremba prožívá skvělou přípravu. Soupeřům během ní nasázel už jedenáct branek a v zimě je nejlepším kanonýrem týmu.

Na podzim se v krajském přeboru trefil třikrát. Gólů chtěl však víc, a tak na sobě dál tvrdě maká. A v přípravě na jarní část se mu daří parádně. 

 "Za tu dobu, co hraju za Řepiště, jsem asi v největší formě," říká Dušan Zaremba.

S dosavadním průběhem přípravy musíte být spokojený. Je to tak?
To teda jsem. Máme tady kvalitní tým se zkušenými hráči, kteří působili i v nejvyšší lize. Já se díky nim učím a zlepšuju. Hodně mi pomáhají.

Cítíte, že vás posouvají dopředu?Určitě ano. Na tréninku pracuji co nejlépe to jde. Přidávám si i ve svém volnu, abych se stále zlepšoval. Mám se ještě co učit, ale i díky jejich zkušenostem se posouvám. Cítím se vedle nich hodně dobře.

Na podzim jste se trefil třikrát. Byl jste spokojený?Chtěl jsem jich mít víc, ale podzim z mé strany nebyl podle mých představ. Věřím, že se to na jaře změní. Chtěl bych dávat více branek a být pro tým platnější. Šance jsem měl, ale nenaložil jsem s nimi dobře.

Cítíte, že díky výkonům v přípravě na vás teď tým více spoléhá?Jasně, cítím větší pohodu. Už nejsem tak hektický, cítím se dobře.

Věříte, že si budujete lepší pozici v sestavě?
To nedokážu říct, o tom rozhodne trenér, který sám vidí, jak kdo maká a jak je přínosný.

V Řepišti je velká konkurence. Žene vás to kupředu?
Určitě. Kdyby konkurence nebyla, tak se neposouváme. Konkurence je přínosná, každý má chuť na sobě více pracovat.

V zimě trénujete na Bazalech. Užíváte si to?
Zázemí je skvělé, v jiných týmech naší úrovně takové možnosti nemají. Je to super. Já sice umělku moc nemusím, je to zápřah na nohy, ale musím říct, že na Bazalech je velmi kvalitní. Příprava je náročná, ale bez bolesti nejsou výsledky.

Řepiště míří k postupu. Věříte, že úspěšnou jízdu na jaře dotáhnete do zdárného konce?
Věřím, že to jako tým zvládneme. Doufám, že splníme cíl, který jsme si nastavili. Budeme dřít a bojovat.